Ceza Davaları Ne Kadar Sürer

Asliye Ceza Davaları Kaç Yıl Sürer?

Suçtan zarar gören ya da sanık durumundaki kimselerin dava süreci ile ilgili en çok merak ettikleri konulardan birisi asliye ceza davaları ne kadar sürer sorusunun cevabıdır. Asliye Ceza Mahkemeleri genellikle 10 yıl ve daha az hapis cezası gerektiren suçlarda görev yapmaktadır.

Yeni çıkan hedef süre uygulamasına göre ise bu mahkemelerde görülen davaların 300 ile 390 gün içinde sonuçlandırılması için hedef süre konulmuştur. Ancak uygulamada bu sürelere pek riayet edilmemektedir. Genel olarak her davanın içinde barındırdığı bir somut olay davanın süresinde belirleyici rol oynar. Bazen sanık sayısının veya mağdu sayısının fazla oluşundan kimi zaman da toplanacak delillerden dolayı mahkeme süreci uzayabilmektedir.

Asliye ceza davalarının tam olarak ne zaman karara bağlanacağı konusunda net bir süre vermek oldukça zordur. Çünkü her dosya ve suç tipinin kendi özelinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle mutlaka alanında uzman bir avukattan yardım alınmalıdır. Çünkü mahkemede avukatsız savunma, ceza yargılamalarında çok daha vahim sonuçlar ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir.

Ağır Ceza Davaları Ne Kadar Sürer?

Yukarıda da bahsedildiği gibi Ağır ceza davaları da yargılanan sanıkların sayısı, yargılamaya konu delillerin toplanıp toplanmaması, tutuklu sanıkların bulunup bulunmamasına göre farklı sürelerde neticelenebilir. Ayrıca ağır ceza davaları öncesinde soruşturma aşamasında ifadesi alınan yahut alınmayan tanıkların kovuşturma aşamasında dinlenmesi de yargılama sürecinde zaman alan faktörlerden bir tanesidir. Ağır ceza davalarını sadece yerel mahkeme süreci ile değerlendirmemek gerekecektir. Zira ağır ceza davalarının Yargıtay süreçleri de yargılamayı uzatan etkenler arasında yer almaktadır. Ağır ceza davalarında dava süresinin yaklaşık olarak 1 ila 3 yıl arasında sürdüğü kabul edilebilir. Ancak yargılamanın işleyiş hızını etkileyen birden fazla faktör bulunması nedeniyle sürecin daha kısa sürmesi yahut öngörülenden daha uzun sürede neticelenmesi de muhtemeldir.

Beylikdüzü Avukat, Esenyurt ceza Avukatı, Beylikdüzü Ceza Avukatı ile çalışmak isterseniz iletişim bilgilerini kullanarak randevu alabilirsiniz.

“Ceza Davaları Ne Kadar Sürer” için 4 yorum

  1. Ağır ceza mi 1 yıl ?? Haha bunu neye dayanarak yazdınız ?? Şikayet ettim mahkeme 9 ay sonra oldu ve 2 yıl geçti sürekli gün veriliyor ek mahkeme oluyor ve basit bir malima zarar verme davası.

    1. yazıyı anlayarak okumanızı tavsiye ederiz. Kesin süre verilemeyeceği net şekilde ifade edilmiştir. Umarım davanızda en kısa sürede hak yerini bulur.

  2. Davam 2 yildir asliyede suruyor hala bi sonuc yok devam etmekte uzun yargilama nedeni ile tazminat acabilirmiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir