CEZA AVUKATI NEDİR?

Ceza Avukatı / Ağır Ceza Avukatı

Ceza avukatı ya da ağır ceza avukatı gibi kavramlar sıklıkla karşımıza çıksa da aslında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hukuk sisteminde bu tür sınıflandırmalar yasal olarak geçerli değildir. Çünkü bu alanda herhangi bir branşlaşma yoktur. Bu nedenle isteyen her avukat, ceza ya da ağır ceza davalarında yasal temsilci olabilir.

Bununla birlikte genellikle avukatların her biri belirli alanlarda uzmanlık edinerek deneyim sahibi olur. Bu sayede yasal temsilci arayan bireyler, kendi davalarında başarılı oranı yüksek olan ve bu alanda kendini geliştiren avukatlardan destek almayı tercih eder.

Özellikle ceza ve ağır ceza davalarında kişinin hürriyetini kısıtlayıcı sonuçlar ortaya çıkabileceği için avukatın uzmanlığı oldukça önem taşır. Bu nedenle mevzuatta herhangi bir avukatlık dalı tanımlaması olmamasına rağmen çoğunlukla ceza ya da ağır ceza kapsamına giren suçlar söz konusu olduğunda bu davalara bakan avukatlar halk arasında ceza avukatı / ağır ceza avukatı olarak isimlendirilir.

ceza avukatı veya ağır ceza avukatı nedir?

Hukuki olarak böyle bir branşlaşma söz konusu olmadığı için ceza ya da ağır ceza avukatı nedir sorusunun cevabını vermek doğru bir tanımlama olmaz. Ancak halk arasında yaygın bir kavram olduğu için bu sorunun cevabı oldukça merak edilir. Kısaca asliye ceza mahkemelerinin yetkisi altında bulunan davalarda yer alan avukatlar, halk arasında ceza / ağır ceza avukatı olarak ifade edilir.

Ceza yargılamasında uzlaşma ve uzlaştırmadan kasten adam öldürme suçuna kadar pek çok farklı davada yasal temsilci olarak yer alan ceza / ağır ceza avukatı, müvekkilinin özgürlüğü için uğraşırken hukuki haklarını da koruma altına alır. Böylece oldukça hassas ve önemli sorunlarla uğraşarak görevini yerine getirir.

Müvekkilinin hakkını yasaların izin verdiği ölçüde koruyan ve her açıdan savunma işlevini yerine getiren bu avukatlar, doğrudan müvekkilinin özgürlüğüyle ilgili davalara baktığı için kusursuz bir şekilde çalışmak zorundadır.

Ceza veya ağır ceza davalarına bakan avukatlar, şüpheli ya da sanık olarak belirlenen kişiyi savunurken müdafi olarak adlandırılır. Arapçadan dilimize geçen müdafi kelimesi ise savunan, koruyan ve müdafaa eden anlamına gelir. Sonuç olarak müdafi, asliye ceza mahkemesinde görülen ceza ve ağır ceza davalarında şüpheliyi ya da sanığı yasal olarak temsil eden avukatı tanımlamak için kullanılan bir kavramdır.

uygulamada veya mevzuatta ceza / ağır ceza avukatı kavramı var mı?

Dünya genelinde her geçen gün branşlaşan avukatlık, kendi alanlarında çok daha etkin ve yetkin hukuki temsilcilerin ortaya çıkmasına destek olur. Ancak bu durum şu an için Türkiye’de geçerli değildir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hukuk sistemine göre herhangi bir sınıflandırma ne uygulamada ne de mevzuatta geçerlidir. Bu nedenle yasal olarak ceza ya da ağır ceza avukatı kavramı sadece halk arasında gayri resmi olarak mevcuttur.

İlgili kanuna göre avukat olan herkes her türlü dava için müvekkil edinebilir ve dilediği alanda kendini geliştirerek uzmanlık edinebilir. Bu nedenle günümüzde uygulamada ya da mevzuatta branşlaşma söz konusu olmasa da özellikle ceza ve ağır ceza davaları konusunda oldukça deneyim sahibi olan avukatlar mevcuttur.

Böylece ister soruşturma ister arama kararı gibi durumlar için ceza davalarına bakan avukatlardan hukuki destek alınabilir. Ceza davalarının kapsamı oldukça geniştir. Bu alanda hizmet veren avukatlar; müvekkilinin davasında onu savunur, tutuklama kararının çıkmaması için hukukun sunduğu haklardan müvekkilinin yararlanmasını sağlar ve davalarla ilgili tüm işlemleri takip eder.

Beylikdüzü avukat, beylikdüzü ceza avukatı ile görüşmek için iletişim bilgilerinde yer alan telefon numarasını arayarak randevu alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir